Czy można uczyć bhp w pracy? - bezpieczeństwo

szkolenia bhp w warszawie

Składa się na niego pakiet praktycznych

Pełen outsourcing bhp to bardzo korzystne rozwiązanie pod względem finansowym. Mogą na nim sporo zyskać zarówno duże przedsiębiorstwa i spółki, jak i niewielkie działalności typowo rodzinne, zatrudniające do dziesięciu

Czy można uczyć bhp w pracy? - bezpieczeństwo szkolenia bhp w warszawie
osób. Ten typ pakietu jest bowiem wielofunkcyjny i przy tym bardzo efektywny. Pozwala na zredukowanie zbędnych kosztów i tym samym przyczynia się do lepszego dbania o budżet firmy.

Kierując poszczególnymi działaniami firmy, warto myśleć długofalowo i wybiegać w przyszłość. Szkolenia BHP będą potrzebne pracownikom zawsze. Nie wystarczy raz ich przeprowadzić, bo należy je regularnie powtarzać, wysyłając na nie chociażby tych nowych pracowników. Outsourcing pozwala na wygodną współpracę pomiędzy zarządem firmy, a odpowiednimi specjalistami zajmującymi się szeroko rozumianym bhp. Jak pokazują wyniki przeprowadzonych badań, na nim naprawdę można zaoszczędzić. Składa się na niego pakiet praktycznych i korzystnych usług. Sam pracodawca decyduje częściowo o tym, ile chce za nie zapłacić.


Przede wszystkim - bezpieczeństwo

Jednym najważniejszych aspektów, na który zwracają uwagę pracodawcy jest bezpieczeństwo w miejscy pracy, czyli tzw, bhp - bezpieczeństwo i higiena pracy. W związku z tym, że ilość wypadków przy pracy w wielu miejscach, a zwłaszcza w firmach produkcyjnych, budowalnych i fabrykach jest bardzo duża, co wiąże się z wysokim obciążeniem pracodawcy, a także regulacjami prawnymi - w każdym miejscu pracy przeprowadzane są szkolenia bhp.
Wstępne szkolenie bhp składa się z instruktażu ogólnego oraz instruktażu stanowiskowego. Celem tego szkolenia jest dostarczenie pracownikowi wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa oraz zapoznanie pracownika z zagrożeniami występującymi na konkretnych stanowiskach pracy. Często pracodawcy powierzają te zadanie zewnętrznym firmom, specjalizującym się w dziedzinie bezpieczeństwa pracy. Jest to tzw. outsourcing bhp. Usługa ta obejmuje wszystkie obowiązkowe czynności związane z obsługą bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie, wobec czego przedsiębiorca nie musi zatrudniać dodatkowego pracownika, tzw. inspektora bhp.


obejmująca tylko szkolenia BHP) jak i

Wielu pracodawców decyduje się aktualnie na outsourcing BHP zamiast zatrudnienia pracownika służb BHP w swojej firmie. W większości przypadków rozwiązanie to jest wybierane ze względu na chęć obniżenia kosztów - wynajęcie zewnętrznej firmy jest zdecydowanie tańsze niż stworzenie nowego stanowiska pracy w pełnym wymiarze godzin. Dodatkowo, pracodawca odsuwa od siebie w ten sposób po części obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i powierza to zadanie innemu przedsiębiorstwu.
Usługę outsourcingu BHP reguluje umowa podpisana między obiema firmami i może być zarówno jednorazowa (np. obejmująca tylko szkolenia BHP), jak i długoterminowa. Do najczęstszych zadań firmy zewnętrznej należą zazwyczaj wspomniane wyżej szkolenia BHP, analiza i ocena ryzyka zawodowego, kontrole stanowisk pracy, doradztwo w zakresie ewentualnych modernizacji, zgłaszanie firmy w PIP oraz PIS, ustalanie oraz analiza przyczyn wypadków na terenie firmy oraz tworzenie protokołów i reprezentowanie przedsiębiorstwa w postępowaniu powypadkowym.


Pomoc w postępowaniu powypadkowym

W niemal każdej pracy, mimo zachowania wszelkich zasad i przepisów związanych z bezpieczeństwem, może zdarzyć się jakiś nieszczęśliwy wypadek. W sytuacji wypadku, który miał miejsce podczas pracy, obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie odpowiedniej dokumentacji powypadkowej. Firma działająca w branży BHP oferuje pomoc w postępowaniu powypadkowym zajmując się sporządzaniem dokumentacji oraz instruowaniem pracodawcy, jakie kroki należy podjąć w kolejnych etapach postępowania powypadkowego. Pierwszym krokiem w przygotowaniu profesjonalnej dokumentacji powypadkowej jest przeprowadzenie szczegółowego dochodzenia w związku z zaistniałym wypadkiem pracownika. Jednym ze sposobów zapobiegania wypadkom podczas pracy jest właściwe edukowanie pracowników o grożących niebezpieczeństwach poprzez szkolenia BHP oraz różnego rodzaju kursy. Nie zawsze jednak możliwe jest zapobiegnięcie wypadkom w miejscu pracy, więc w sytuacji zaistnienia jakiegoś wypadku obowiązkiem pracodawcy jest sporządzenie dokumentacji powypadkowej.